Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi və sifarişi ilə respublikanın “Dövlət Poçt İdarəsi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ozarbayjon xalqining umummilliy lideri Haydar Aliyevning 100 yilligi” adlanan poçt markası buraxılıb.
Bu barədə Mədəniyyət Mərkəzindən bildirilib.
Üzərində ulu öndərin portreti əks olunan poçt markası 2023-cü ilin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq hazırlanıb.
“Ozarbayjon xalqining umummilliy lideri Haydar Aliyevning 100 yilligi” adlanan poçt markası xatirə üçün Azərbaycan və Özbəkistanın muzeylərinə, hər iki ölkənin dövlət və hökumət nümayəndələrinə göndərilməklə yanaşı, Özbəkistanda daxili və beynəlxalq dövriyyəyə buraxılacaq.
Özbəkistanda ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam edir, mərkəz ulu öndərin zəngin irsinin təbliği məqsədi ilə bir sıra layihələr həyata keçirir.
Qeyd olunub ki, yaxın günlərdə özbək dilində ümummilli liderə həsr olunmuş nəşr işıq üzü görəcək, eyni zamanda ölkənin aparıcı universitetində Heydər Əliyev auditoriyasının açılışı nəzərdə tutulub.